Rozpočet:< 1 mio
Ocenění:nezadáno
Koncept:Původní koncept
Zveřejnění kampaně:01.03.2023
01.03.2023
True
False
Dle Manpower group je marketingové odvětví jedním z pěti oborů, které nejvíce trpí nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Agentura Ogilvy, podobně jako ostatní v tomto sektoru, má velké potíže s přilákáním nových zaměstnanců. Nejtěžší úkol představuje zaujetí mladé generace. Navíc Ogilvy musí čelit silné konkurenci v nabídkách práce pro generaci Z, jejichž počet vzrostl meziročně o 14 %.
Vzhledem k této výchozí pozici agenturu stojí průměrně nábor jednoho zaměstnance na juniorní až střední seniorní pozici od 95 000 Kč do 150 000 Kč, a navíc pokud se dotyčný rozhodne odejít ve zkušební době, částka se opakuje a násobí. Do této částky se započítává mediální inzerce, bounty bonusy, poplatky partnerům a interní hodiny ať už v rámci HR, nebo managerů. Vzhledem k tomu, že Ogilvy každý rok nabírá 48 lidí na juniorní a mediorní pozice, investice do náboru je cca 4 588 800 Kč. Jejich výzva proto byla snížit náklady na nábor.
Hlavním cílem pro pilot bylo snížit cenu 1 náboru o 1/3 a to pod hranici 63 300 Kč.
VŠICHNI
Pro Ogilvy bylo důležité oslovovat cílovou skupinu vysokoškoláků, kteří mají málo nebo žádné zkušenosti. Díky výchozí pozici u této cílové skupiny je možnost zaškolit si nové zaměstnance dle vlastních potřeb Ogilvy. Je to časově efektivnější než přeškolovat zaměstnance, kteří již mají zkušenosti. V neposlední řadě je to finančně efektivnější. Z hlediska demografie bylo primární zaměření na Prahu a Středočeský kraj.
Z interních rozhovorů s 8 juniory, kteří se účastnili klasického náboru do agentury, byla zjištěna velká bariéra, že vnímali Ogilvy jako korporátní, velkou a neosobní agenturu, ve které pracují starší lidé. Ogilvy bylo vnímáno jako nedosažitelnou agenturu na začátku své kariéry.
Ogilvy se proto rozhodla řešit tento problém na podobném princip, jako když se mladý člověk hlásí na vysokou školu, třeba na lékařskou nebo právnickou fakultu. Bylo rozhodnuto, že agentura se bude inspirovat u těchto škol a byl vytvořen tzv. Nultý ročník pro budoucí marketéry, který podobně jako vysoké školy pomáhá mladým lidem připravit se na příjímací řízení a „prvák“, v jejich případě na nové zaměstnání v oboru. V Ogilvy byla tedy vytvořena nová vzdělávací platforma. Cílem bylo setkávat se s mladými lidmi, sdílet s nimi své zkušenosti, znalosti a představit jim svou agenturu. Tímto způsobem chtěla přilákat mladé talenty do své společnosti a pokusit se snížit investice na nábor nových zaměstnanců.
Vzdělávací platforma se soustředila na edukaci v jednotlivých odvětvích, které Ogilvy jako agentura nabízí. Platforma byla spuštěna na jaře a na podzim, kdy obsahovala soubor deseti přednášek přinášejících i praktické rady od expertů z oboru, které se absolventi programu v běžné vysokoškolské výuce nedozvědí. V neposlední řadě přednášky probíhaly prezenčně, aby si jednotliví studenti vybudovali bližší vztah s agenturou a potencionální nábor do Ogilvy byl tak jednodušší.
Vzdělávací platforma je pojmenována Nulťák. Jméno Nulťák je slangový název pro nultý ročník, který pomáhá překlenout mezeru mezi dosavadními znalostmi a těmi potřebnými například pro přijetí na vysokou školu. Bylo tedy využito slovo, které každý vysokoškolák zná.
Vzdělávací platforma je rozdělena do 4 kategorií:
- Jak dělat reklamu na sociálních sítích (Sociální sítě)
- Jak se reklama vymýšlí a vyrábí (Kreativní oddělení)
- Jak tvořit a publikovat příběhy, které prodávají (Public Relations)
- Jak to funguje v reklamce od A do Z (Obecně o reklamě)
Názvy jednotlivých kategorií jsou přizpůsobené cílové skupině, tak aby jednoduše pochopila, co dané kategorie znamenají. Těžko si člověk, který nikdy nepracoval v reklamě, představí, co obnáší PR.
V kreativním řešení je využíván symbol energetického nápoje. Stejně jako energetický nápoj, který dodá po vypití energii, tento symbol ukazuje, že v Nulťáku do sebe nalijete znalosti, které „nakopnou“ vaši kariéru. Jednotlivé kategorie Nulťáku obsahují set kreativ a popisků, které definovaly, na co se daný Nulťák soustředí.
======
V mediální strategii se zaměřili na vysoké školy a sociální sítě. Vzhledem k typologii jejich cílové skupiny distribuovali letáky na nástěnky, školní informační televize, weby, newslettery vysokých škol, které jsou přímým zdrojem informací pro studenty.
Mediální strategie na sociálních sítích měla dvě roviny.
Nejprve se zaměřila na facebookové skupiny jednotlivých škol, kde byly zveřejněny příspěvky s odkazem na webovou stránku ogilvy.nultak.cz. Sekundárně byla využita placená podpora na sociálních sítích Meta. Strategie se především soustředila na nižší fáze marketingového trychtýře tedy na zvažovací a konverzní fázi.
Využívala se kombinaci videí a statického vizuálu ve formátech 1:1,9:16, aby se komunikace přizpůsobila většině umístění, které sociální sítě nabízejí.
Ve fázi zvažování byla využita optimalizace na proklik a v konverzní fázi na poslání přihlášky.
.
< 1 mio
Viz přiložené PDF